About

Açelya Uluçay 1985’de Kıbrıs’ta doğdu. İlk plaj koleksiyonu “The Nereides” ile 2013 yılında İstanbul’da kurduğu Achelya Uluchay markasını tasarım severler ile buluşturdu. Kendi markasını kurmadan önce London College of Fashion ve Central Saint Martins’de moda tasarım eğitimini sürdürürken, İskoçyalı tasarımcı Holly Fulton’ın Londra merkezli tasarım stüdyosunda staj yaptı.

 

Koleksiyonlarını hazırlarken ilhamını şehirli cesur kadından, doğadan ve sanattan alan tasarımcı, çizgisini; keskin hatlı, eklektik ve cesur olarak tanımlıyor. Tasarımlar, lüks kalite İtalyan kumaşlar ve Avrupa’nın moda ile özdeşleşen kentlerinden alınan aksesuarlar ile hayat buluyor. Sustainable fashion, yani sürdürülebilir moda konseptine önem veren tasarımcının koleksiyonlarında İtalyan likra %100 geri dönüşümlü, doğa dostu poliamid kumaşlara da yer veriliyor.

 

Koleksiyonlarında meteryal ve dikiş kalitesi kadar fonksiyonelliğe de büyük önem veren tasarımcı, minimal geometrik formları, keskin çizgileri ve asimetrik silüetleri, göz alıcı boncuk işlemeler ve aksesuarlarla birleştirerek modern, iddialı ve sofistike plaj koleksiyonları sunuyor.